Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych - Informacja w związku z publikacją rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 20 października 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warsztatów terapii zajęciowej (Dz. U. poz. 1877)

Informacja w związku z publikacją rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 20 października 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warsztatów terapii zajęciowej (Dz. U. poz. 1877)

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podejmuje szereg działań, które służą poprawie funkcjonowania warsztatów terapii zajęciowej oraz ich uczestników w związku z panującą sytuacją epidemiczną w kraju.

 

Elementem tych działań jest zmiana rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2004 r. w  sprawie warsztatów terapii zajęciowej.

Zmiana ma na celu m.in. zniesienie w okresie obowiązywania stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 zasady obniżania wysokości dofinansowania w przypadku ustalenia krótszego wymiaru zajęć w warsztacie terapii zajęciowej. Należy bowiem zaznaczyć, że czas trwania zajęć w  warsztacie wynosi nie więcej niż 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. W przypadku ustalenia krótszego niż 35 godzin tygodniowo wymiaru zajęć zmniejsza się proporcjonalnie wysokość dofinansowania. Wdrożona zmiana zakłada, że w okresie obowiązywania stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 (począwszy od 25 maja 2020 r.) ustalenie krótszego niż 35 godzin tygodniowo wymiaru zajęć w warsztacie terapii zajęciowej nie zmniejsza wysokości dofinansowania działalności warsztatu.

Ponadto przekroczenie terminów dopuszczalnej nieobecności uczestnika warsztatu terapii zajęciowej na zajęciach, jeżeli zostało to określone w regulaminie warsztatu, nie może stanowić podstawy do wykreślenia tego uczestnika z listy uczestników warsztatu, w okresie obowiązywania stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, począwszy od 25 maja 2020 r.

Jednocześnie, w związku z sygnałami zgłaszanymi przez jednostki prowadzące warsztaty terapii zajęciowej, wskazującymi na trudności w pozyskaniu psychologów na umowę o pracę, wprowadzono przepis umożliwiający zatrudnienie psychologa na podstawie innej umowy, niż umowa o pracę.

W ramach zmiany rozporządzenia również został uzupełniony katalog kosztów działalności warsztatu, które mogą być dofinansowywane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o wpłaty do pracowniczych planów kapitałowych i składki na Fundusz Solidarnościowy.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2020-10-29 11:35przez:
Opublikowano:2020-10-28 00:00przez: Ewa Dąbrowska
Podmiot udostępniający: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Odwiedziny:4192

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.