Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych - Pierwszy złoty medal Polaków na Paraolimpiadzie w Pekinie

Pierwszy złoty medal Polaków na Paraolimpiadzie w Pekinie

Joanna Mendak, 19-letnia zawodniczka UKS Suwałki/Start Białystok, z wynikiem 1.03,34 okazała się bezkonkurencyjna w pływaniu na 100 m motylkiem. O ponad 5 sekund wyprzedziła Hiszpankę Annę Garcię – Arccicolar, zdobywając tym samym złoty medal.

Srebrne medale w pływaniu wywalczyły Katarzyna Pawlik na 100 m stylem dowolnym, z wynikiem 1.01,59 oraz Paulina Woźniak na 100 m stylem klasycznym z wynikiem 1.23,90.

Również srebro wywalczyła w podnoszeniu ciężarów Justyna Kozdryk w kategorii do 44 kg z wynikiem 92,5 kg. Wyprzedziła ją tyko Chinka Cuijuan Xiao, która podniosła ciężar o wadze 100 kg.

Po trzech dniach Paraolimpiady, łącznie Polacy wywalczyli 6 medali, 1 złoty, 4 srebrne i 1 brązowy.