Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych - Wręczenie legitymacji osoby niepełnosprawnej - PJN

Wręczenie legitymacji osoby niepełnosprawnej - PJN

29 listopada w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wręczono nowe legitymacje dla osób  niepełnosprawnych. 

Zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zmianie uległy zasady zarówno przyznawania jaki i wydawania legitymacji osoby niepełnosprawnej. Natomiast z dniem 1 września modyfikacji uległ również wygląd blankietu legitymacji osoby niepełnosprawnej.

 Minister Rafalska z uczestniczką spotkania

Według nowych przepisów legitymacja dokumentująca niepełnosprawność albo stopień niepełnosprawności wystawiana jest na wniosek osoby niepełnosprawnej. Składając wniosek o wydanie legitymacji, osoba niepełnosprawna musi przedstawić do wglądu prawomocne orzeczenie o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności.

Minister Rafalska wręczająca legitymację dziecku

„Zmiana wyglądu i formatu legitymacji ma szczególne znaczenie praktyczne dla użytkowników, ponieważ dotychczasową formę kartonikową legitymacji – nietrwałą i nieporęczną ze względu na swoje wymiary, zastąpiliśmy kartą poliwęglanową, co jest odpowiedzią nie tylko na oczekiwania samych osób niepełnosprawnych, ale też na aktualne trendy dotyczące wydawania dokumentów publicznych” – powiedziała minister Elżbieta Rafalska podczas uroczystości wręczenia legitymacji dla osób niepełnosprawnych.

Krzysztof Michalkiewicz Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

Nowy wzór legitymacji przewiduje możliwość zamieszczenia w niej informacji dotyczących stopnia niepełnosprawności. Informacje te będą zamieszczanie za pomocą kodu QR – jedynie na wniosek osoby zainteresowanej lub przedstawiciela dziecka. Nowa legitymacja posiada również oznaczenie w alfabecie Braille’a i szereg zabezpieczeń chroniących ją przed sfałszowaniem.

Minister Rafalska z uczestniczkami spotkania

„Wykonanie legitymacji w formie karty poliwęglanowej, w której zastosowano szereg zabezpieczeń przed jej sfałszowaniem rozwiąże problem trwałości tego dokumentu oraz niebezpieczeństwa jej wykorzystania przez osoby do tego nie uprawnione” – dodała minister Rafalska.

Minister Rafalska z uczestnikami spotkania

Legitymacje są wystawiane na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień. Okres ważności legitymacji nie będzie dłuższy niż 5 lat – legitymacje dokumentujące niepełnosprawność lub 10 lat – legitymacje dokumentujące stopień niepełnosprawności wystawionych osobom, które nie ukończyły 60. rok życia.

W sytuacji, gdy osoba niepełnosprawna posiada więcej niż jedno orzeczenie o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub wskazaniach do ulg i uprawnień, legitymacja wydana zostanie na podstawie ostatniego orzeczenia.

Wydanie legitymacji jest bezpłatne.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2017-11-29 14:37przez:
Opublikowano:2017-11-29 00:00przez: Administrator
Zmodyfikowano:2017-12-18 08:33przez: Administrator
Podmiot udostępniający: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Odwiedziny:11289

Rejestr zmian

  • [2017-12-18 08:33:18]AdministratorDodanie pliku