Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych - 6. Czy kolejność złożenia wniosku o dofinansowanie uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym lub fakt wypełnienia przez lekarza wniosku o skierowanie na turnus są wystarczającą podstawą do pozytywnego rozpatrzenia wniosku osoby niepełnosprawnej?

6. Czy kolejność złożenia wniosku o dofinansowanie uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym lub fakt wypełnienia przez lekarza wniosku o skierowanie na turnus są wystarczającą podstawą do pozytywnego rozpatrzenia wniosku osoby niepełnosprawnej?

Uczestnictwo osób niepełnoprawnych w turnusach rehabilitacyjnych jest jedną z form aktywności wspomagającej proces rehabilitacji społecznej. Turnus rehabilitacyjny oznacza zorganizowaną formę aktywnej rehabilitacji połączonej z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, między innymi przez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań, a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu. Zatem o tym, czy dana osoba niepełnosprawna będzie uczestniczyła w turnusie rehabilitacyjnym, powinny decydować jej potrzeby w powyższym zakresie, a nie tylko fakt wypełnienia przez lekarza wniosku lekarskiego o skierowanie na turnus rehabilitacyjny. W przypadku osób niepełnosprawnych, które ubiegają się o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, będących w dyspozycji powiatowych centrów pomocy rodzinie, PCPR musi dokonywać rozstrzygnięć co do sposobu rozpatrywania wniosków. O przyznaniu dofinansowania nie może decydować jedynie spełnienie kryterium dochodowego, data złożenia wniosku i fakt dołączenia wniosku lekarskiego. Zatem, aby powyżej określone ustawowe warunki zostały spełnione, należy przyjąć, że podstawą rozpatrzenia wniosku musi być ocena sytuacji społecznej wnioskodawcy i jego potrzeby w zakresie rozwijania umiejętności społecznych (art. 10 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44) oraz § 5 ust. 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2007 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz. U. poz. 1694, z późn. zm.)).

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2015-05-20 20:05przez:
Opublikowano:2024-04-19 16:39przez: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Zmodyfikowano:2024-04-24 16:38przez: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Podmiot udostępniający: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Odwiedziny:8394

Rejestr zmian

  • [2024-04-24 16:38:35]Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
  • [2024-04-20 12:19:27]Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
  • [2018-01-23 12:41:28]Małgorzata JanickaAktualizacja metryki