Konferencja "Włączenie wyłączonych"

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
19 marca 2015

Konferencja „Włączenie wyłączonych - czyli jak realizować ideę społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw wobec osób niepełnosprawnych" odbyła się 3 grudnia 2012 r. w Warszawie.

Została zorganizowana przez Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosława Dudę oraz Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Podczas konferencji zaprezentowano zarówno teoretyczne aspekty, jak i praktyczne przykłady społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) w kontekście zatrudniania osób niepełnosprawnych, a także postrzegania tych osób jako uczestników rynku i klientów.

- Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych – powiedział otwierając konferencję Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosław Duda. – Postanowiliśmy zaakcentować go poważną dyskusją na temat kluczowej kwestii: jak skutecznie włączać w rynek pracy osoby niepełnosprawne i jak przełamywać bariery strachu oraz niemożności po obu stronach – pracodawców i poszukujących pracy. Minister Duda mówił też o poszukiwaniu nowych rozwiązań, w zapewnieniu trenerów pracy, asystentów oraz zindywidualizowanego podejścia do konkretnych przypadków.

- Głównym postulatem naszej organizacji jest wzrost zatrudnienia – stwierdził Lech Pilawski, Prezes PKPP Lewiatan. – Może się wydawać, że mówienie o tym w czasie spowolnienia gospodarczego jest trochę na wyrost, ale zawsze warto dyskutować o niezbędnych zmianach systemowych. Niepełnosprawni pracownicy to ogromny, choć niewykorzystany potencjał. Dlatego szukajmy wzorów dobrych praktyk i pomysłów, by pieniądze przeznaczane na rehabilitację zawodową osób niepełnosprawnych nie były marnowane. Prezes Pilawski przypomniał też o współpracy w tej dziedzinie z fundacją „la Caixa", pomagającej m.in. osobom z dużym ryzykiem utraty pracy lub izolacji społecznej.

Podczas konferencji dyskutowano m.in. na temat społecznej odpowiedzialności biznesu wobec osób niepełnosprawnych, aspektów społecznych w zamówieniach publicznych czy osoby niepełnosprawnej jako klienta i pracownika w świetle wykluczenia cyfrowego.

Panel dyskusyjny poprowadził Piotr Pawłowski, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, Wiceprezes Koalicji na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością.

Uczestnikami konferencji byli przedsiębiorcy, którym bliska jest idea CSR, pracodawcy i firmy zainteresowane zatrudnianiem osób niepełnosprawnych.

Prezentacje:

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Małgorzata Janicka
Data utworzenia:2015-03-19
Data aktualizacji:2018-01-23
Data publikacji:2015-03-19
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Małgorzata Janicka
Liczba odwiedzin:11025

Rozwiń Historia zmian

Data i godzina zmianyOsoba zmieniającaOpis zmianyPoprzednia wersja
2018-01-23 11:03:27Małgorzata JanickaAktualizacja metrykiKonferencja "Włączenie wyłączonych"